Tags : , Lipgloss/Läppstift etc, Produkter.

I förrgår damp denna ned i postlådan från accessora. glominerals GloRoyal lip crayon i nyansen Imperial pink! Ser ni alla söta godisar dom skickat med?! :) Underbar detalj och så glad jag blev av dom. Det står ”accessora loves you” på dom och dom är formade som små hjärtan :)
Jag har testat lip crayon snabbt på handen och den har en underbar konsistens! Väldigt mjuk och behaglig så jag tänkte påbörja att testa denna idag så jag kan ge er en swatch + omdöme om den senare :)
GloRoyal lip crayon kostar 215:- och ni hittar dom hos accessora! Kan passa på att tipsa er om accessoras rea som pågår just nu, klicka här så hittar ni dit :)
Tags : , Tävlingar.
Drog en vinnare med random.org och denna gången blev det kommentar nummer 4 som var Linda! :) Det kommer dock mer korta tävlingar då jag har mer saker som jag inte kommer använda själv här hemma så håll utkik! ;)
Tags : , Hudvård, Produkter., Vill ha!
Om produkten: Professional Cleansing Cream är en mycket ovanlig rengöringskräm djuprengör och vårdar samtidigt.
Tar bort både make-up och mascara. Det är den fantastiska sammansättning och behandling av oljan under produktionen som ger denna rengöringskräm dess förträffliga egenskaper som gör att den fungerar som en mikrodammsugare på huden. Den suger upp smuts, make-up, föroreningar m.m. som ofta sätter sig fast nere i porerna, utan att torka ut huden på något sätt. Resultatet är helt otroligt från första början. Läs mer här.
Om produkten: Tonic Lotion Innehåller extra rent vatten (floral water) för att motverka all risk av allergi. Det tar bort eventuella rester från rengöringen. Innehåller 3 % alkohol som räcker för att hålla vattnet fräscht under lång tid utan att använda konserveringsmedel. Denna lilla mängd alkohol torkar inte ut huden, utan den hjälper mot att kalk sätter sig fast ner i porerna där vi har hårt vatten samt att den lugnar irritationer p.g.a. sin desinfekterande effekt. Tonic Lotion innehåller mandelolja som är närande för huden. Tonic Lotion balanserar Ph-värdet i huden och förbereder huden för oxygenprodukterna. Läs mer här.
Om produkten: Denna peeling tar milt och effektivt bort döda hudceller från hudytan som gör att huden får mer lyster och samtidigt hindrar den att porerna blir tilltäppta. Den mjukar upp sträva områden och ger en len och slät hud. Effekten av oxygenprodukterna ökas eftersom regelbunden användning av Mild Scrub förbereder huden och gör den mjukare och öppnare för syret, fukten och näringen i produkterna. Mild Scrub hjälper till vid att tona ner pigmentfläckar och missfärgningar när den används tillsammans med oxygen produkterna. I denna peeling används marmorkorn som förblir helt runda när de har malts som gör att även mycket ömtålig hud inte blir irriterat.
Karin Herzog är lite dyrare men jag är helt kär deras Camomille Calming Face Cream som jag återigen har börjat använda. Jag ser verkligen hur min hy blir finare! Har ni synliga porer så köp denna för dom försvinner!!! I alla fall på mig ;) Jag är jättesugen på att köpa hem lite rengörningsprodukter från dom och ovan är dom jag är väldigt intresserad av. Jag har ett prov här hemma på den milda scruben så den måste jag nästan testa i dagarna och se om jag gillar den :)
Tro om min nästa lön ska få klicka hem deras cleansing cream till att börja med? :)
Tags : , Wysteriia slösar pengar.
Ser ni vilka bra priser det är hos e.l.f just nu? Inget av det jag klickat hem kostade över 20kr ;) Så jag passade på att klicka hem lite eyeliners i andra färger, ögonpennor, gloss och annat smått och gott till mig själv och till min mua väska!
Vill ni också shoppa för halva priset på hela e.l.fs sortiment så använd er av koden: SUMMER50
(Koden gäller fram till klockan 16.00 på Onsdag 29:e Juni och n är ni handlar över cirka 271SEK)
Egentligen behöver jag antagligen inget av det ovan just nu men jag kommer antagligen inte hitta udda eyeliners etc att ha i muaväskan något billigare så kände att jag fick lov passa på :)
Tags : , Allmänt
Fotograf: Ann Kykyri, Modell/Mua: Cecilia Johansson aka Wysteriia.
I helgen har jag verkligen tänkt massor. Tänk om man kunde se in i framtiden och se vad som vore det bästa för en själv. Se vad som verkligen får en att må bra, vad man borde satsa på här i livet för att ta sig ett steg längre. Ibland händer det saker som andra gör som verkligen får mig att börja fundera på framtiden.
Idag blir det förhoppningsvis ett steg i rätt riktning.
Tags : , Tävlingar.

Om produkten: Face Moisturizer normal, ansiktslotion som skyddar din hy dag och natt. Parfymfri och len lotion som stärker din hy och är perfekt att använda före make-up. Massera in i ansikte och hals efter rengöring. 50 ml Värde: 98kr.
Jag fick denna i goodiebagen på minglet som Modeflickan anordnade och eftersom jag redan har denna hemma fast för oily skin så tänkte jag låta någon av mina bloggläsare få ta del av denna!
Skriv en kommentar att du gärna vill testa denna så kommer jag dra en slumpmässig läsare som jag skickar denna till redan på Tisdag den 28:e Juni!
Tags : , Produkter., Tips.
MAKE UP STORE / MOISTER MASK – Moistuer mask är en parfymfri mask som förser din hy rikligt med fukt. Rengör sedan med en fuktad Cleansing Towel. Används 1-3 gånger i veckan. Passar alla hudtyper. Förr: 219kr, Nu: 149kr
NELLY MAKE UP 72 PALETTE LIGHT - Nelly 72 Palette är en praktisk svart box med 72 skuggor i olika neutrala nyanser med mycket bra pigment och hållbarhet. Förr: 149kr, Nu: 105kr
NELLY 10 LIPGLOSS PALETTE – Nelly 10 Lipgloss Palette är en praktisk svart box med 10 olika läppglans och nyanser. Förr: 129kr, Nu: 89kr
TOO FACED / FUN IN THE DARK PALLETE – När du öppnar locket på denna fantastiska lilla godisask lyser sex lampor upp innehållet vilket gör den perfekt att använda i mörkare belysning. Applicera med hjälp av en 10×7 cm stor spegel i locket. Denna underbara box innehåller rougen Papa Dont Peach, bronzern Sun Bunny, skuggorna pin-up, peep show, full frontal och lucky charms samt läppstiftet Free Love och läppglanset girls dig pearls Tropical Pink. Förr: 395kr, Nu: 275kr
ESSIE / NICE IS NICE – Nice is Nice har en flummig ljus färg av lavendel. Förr: 149kr, Nu: 99kr
ESSIE / COAT AZURE – Coat Azure har en hissnande mediumblå färg med shimmer. Förr: 149kr, Nu: 99kr.
Nelly har en stor rea (tar ni er inte in så är ett av alla lösenord ENGLA) och som vanligt så tycker jag tyvärr att rea utbudet bland skönhetsartiklarna är riktigt dåligt men här ovan är lite roligt som jag är nyfiken på! Nelly har ju fri frakt till 31 Juli vilket är ett stort plus! Frakt är aldrig roligt att betala för…hehe ;) Ska kolla lite mer på deras rea. Har ni fyndat något på den?
Tags : , Dagens Outfit/Makeup., Lipgloss/Läppstift etc, Produkter., Tips.

Igår hade jag lite ont om tid att sminka mig (som vanligt?) så jag körde på klassikern eftersom den är så invand så går den snabbt att göra på mig själv :) Måste tipsa er som brukar ha röda läppar att köpa Max Factor Lipfinity Lasting Lip Tint! Jag hade den som grund igår under ett rött läppstift från Loreal och även fast jag åt och drack och pussade på David så behövde jag bara bättra på läpparna 2-3 gånger under kvällen och det lite längst in :) Frågade David då och då om jag ”ätit upp läpparna” men det hade jag inte och till och med han verkade imponerad över hållbarheten ;) Otroligt uppskattat då jag har röda läppar så ofta :)
Hoppas ni hade trevligt igår vad i än gjorde <3
Tags : , Naglar/Händer, Produkter.

Den här filen som vi fick i goodiebagen från Modeflicka minglet är en ny favorit för mig så jag hoppas jag inte förlägger den som jag brukar göra med nagelfilar ;) Den här filen har 7 steg, det står klart och tydligt vilket steg som gör vad och vilken ordning man använder dom. Jättepraktiskt! Inte speciellt överdrivet stor heller för att ha hela 7 steg vilket jag uppskattar.
Dom sju stegen som finns:
- Step 1: Use coarse grit to shape nails.
- Step 2: Use medium grit to shape nails.
- Step 3: Fine grit to neaten nail edges.
- Step 4: Use to even out nail ridges
- Step 5: Smooth nail ridges
- Step 6: Buff nail surfaces
- Step 7: Shine nail surfaces
Så trillar ni över denna i en butik som säljer Sally Hansen så tycker i alla fall jag att den kommer vara ett bra köp! :)
Tags : , Allmänt, Bilder., Fest.
Bild: Delinda.
Jag har fortfarande inte visat er några bilder från sommarminglet som jag var på i fredags så tänkte ge er ett litet bildregn nu! :) Här är kvällens värdinnor Jessica och Jenny som varit så duktiga med att anordna hela kvällen! :)


Bild 1 och 2 Armand för Scenbloggen, Bild 3 jag.
Det bjöds på vin och tilltugg men grabbarna på Undici var även snälla och gjorde alkoholfria drinkar till oss som ville ha det :) Jag körde bland annat på alkoholfritt.

Träffade Citty och Izza som jag inte träffat på ett tag!
Idun Minerals var på plats och gick igenom deras produkter lite, intressant! :)

Frida Jonsvens var på plats och visade upp sina egensydda klänningar :) Jag hade velat ha dom allihopa i min garderob! Se bilderna nedan!

Underbara! Jonsvens design. Längst ned till höger ser ni vackra Kelly i en skapelse som jag lätt gift mig i ;)

Izza och Jag.

Jag och Stephanie. Vi kom fram till att vi inte setts sen förra året i Oktober få jag var och hälsade på henne. Åker jag till Stockholm för sällan numera tro? ;) Måste skärpa mig på det planet!
Jag lyckades vinna en borste från Glanz och produkter från Waterclouds :) Visar dem för er i ett eget inlägg sen! Fina Delinda bredvid mig :)
Vill ni se delar ur goodiebagen som jag redan gjort inlägg om? Här har ni all makeup som låg i goodiebagarna vi fick med oss och här alla produkter till kroppen! Resten av goodiebagen kommer jag snart visa också! :)
Tags : , Hudvård, Produkter.

Replenishing nourishing body care från Vichy, Ansiktskräm från Sockholmsgruppen cosmetics och eftersom den är för normal hud och jag redan har recenserat den för oily skin så kommer jag tävla ut denna, Morotsolja från rosenserien och bbody butter från the body shop i en liten mindre variant. Älskar denna mindre varianten, otroligt mycket mer praktisk än dom större burkarna!
Produkterna från Vichy, rosenserien och the body shop kommer jag testa och recensera men som sagt den från Stockholmsgruppen cosmetics kommer jag tävla ut sen då jag under sommaren har mer fet hud i ansiktet och har en för oily skin här hemma så denna kommer nog inte bli använd av mig riktigt. Vilken tur för någon av er va? ;)
Här kan ni se allt smink som fanns i goodiebagen från sommarminglet som modeflickan höll i! Tack återigen för att jag fick komma! :D
Tags : , Naglar/Händer, Produkter.


I goodiebagen från Modeflicka eventet så fick jag detta nagellack från Sally Hansen. Det är första gången jag testar ett lack från dom (förutom deras stärkande lack) och jag måste säga att jag är imponerad! Otroligt fint lack med skimmer, enkelt att applicera och bra torktid!
(tidsinställt inlägg då jag
jobbar hela dagen)
Tags : , Allmänt, Bilder., Fotograf Wysteriia., Makeup by Wysteriia

Modell: Lisso, Fotograf/makeupartist: Cecilia Johansson
Idag (måndag) så fotade jag Lisso efter jobbet och hon fick en klassisk 50-als makeup eftersom jag fotade henne i två 50-tals klänningar som jag lånat med en bekant :) Dock hade jag ingen assistent med mig = ingen som kunde hjälpa mig med reflexskärmen så vi tog inte så jättemånga helkroppsbilder där hela klänningarna syns men men ;) Det blev bra ändå! ;)
Verkar som Lisso blev nöjd med de bilder hon fått so far och detta är två av mina favoriter som jag gjort i ordning :)
Imorgon väntar jobb igen så förlåt för att jag är världens segaste person att svara på kommentarer just nu men ska godkänna/svara imorgon kväll :) Puss på er!