En promenad genom byarna vid sjön ♥

En promenad genom byarna vid sjön ♥

Den här vintern har jag inte haft mycket energi över efter jobbet. Så nu när ljuset börjar komma tillbaka och det är inte lika galet intensivt på jobbet så känns det som att livet sakta återvänder.

Igår kändes det återigen som att våren var här och jag och min vän maria, som jag haft i mitt liv sedan högstadiet ♥, passade på att ta en promenad runt byarna i området där jag har bott tidigare en gång. Gud vad jag har saknat att promenera där! Det är perfekt promenad område då man kan anpassa längden på promenaden väldigt enkelt och området i sig är så mysigt.

Eftersom energin knappt har räckt till åt mig själv vecka 2-14 så var det välbehövligt att få umgås lite med en saknad vän. Ser framemot våren och sommaren nu så jag, förhoppningsvis, ska ha mer ork att vara social även efter jobbet och på helger :)

Just nu ser det ut som att det blir riktigt pangväder idag också, underbart. Jag måste dock även försöka agera lite vuxen med ansvar idag och försöka städa lite här hemma. Men vädret just nu ser även ut att bjuda på ”ligga i hängmattan och läsa en bok”-väder.

Ha en fin söndag ni 3 personer som läser det här ;)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *