Bläddra efter
Månad: januari 2011

Lösögonfansar från kkcenterhk.com

Lösögonfansar från kkcenterhk.com

För någon vecka sedan så fick jag hem lite prover på lösögonfransar från kkcenterhk.com. Rosa, svarta, bruna och två lite mer udda som nog kommer till nytta när jag ska göra någon mer extrem/trend makeup! :) Jag har inte så många annorlunda ögonfransar så det här ser jag framemot! kkcenterhk.com har i alla fall ett bra utbud och ett 10 pack med fransar ligger på USD$2.80. Dessa skickas från Asien och kom fram till mig utan problem!

Eng: About a week ago so I got some samples of false eyelashes from kkcenterhk.com. Pink, black, brown and two more odd that probably will be useful when I do any more extreme / makeup trend! :) I do not have so many different eyelashes so this, I look forward to! kkcenterhk.com have at least a good range and a 10 pack is USD $ 2.80. These are sent from Asia and came to me without problems!

Lördagens makeup!

Lördagens makeup!

Gick i lite guld/orange/rött :)

Ansikte: Mac prep and prime skin från mac som jag håller på att testa.
Infallible Foundation från Loreal som jag också håller på att testa just nu.
Löspuder från Kryolan.

Ögon: Urban Decay eyeshadow primer potion som bas.
En orangetonig och rödtonig skugga ur denna paletten samt Skimmerskuggan Gold från makeupfabriken.se
Cream Eyeliner från e.l.f.
Mascaran VibraLash från Isadora.

Bryn: Ögonskugga i nyansen Peppar från makeupstudion och jag fyller i dom med en snedskurna penseln i syntet.

Kinder: Solpuder från Isadora,

Läppar: Lipgloss från MNY.

20% rabatt på Perfect Moisture lipstick.

20% rabatt på Perfect Moisture lipstick.

Sveriges mest sålda läppstift Perfect Moisture lipstick finns just nu till 20% rabatt hos Åhlens och du får en mini mascara på köpet! Detta gäller fram till 26/2 eller så långt lagret räcker. Synd mitt närmaste Åhlens ligger 4 mil bort för Pefect Moisture lipstick har jag faktiskt aldrig testat och Isadora har ju blivit lite av ett favoitbudget märke på senaste med flera favoitprodukter. Vore kul att hitta fler ;)

Denna information har jag fått från ett nyhetsbrev från Isadora.

OPI – yodel me on my cell.

OPI – yodel me on my cell.

Yodel me on my cell från OPI är verkligen svårt att fånga på bild! Första bilden (ett lager lack) är utan blixt och den nedre är med blixt (och där har jag lackat två lager)! Det är grymt snyggt i alla fall och jag är supernöjd med mitt köp :) Hjärtat tyckte färgen var så fin så han hade kunnat tänka sig att lacka bilen (ja han är en bilnörd) i en liknande nyans ;) Det kommer från OPI Swiss kollektionen och kostar 150kr på Åhlens.

Eng: Yodel me on my cell from OPI’s really hard to photograph! The first picture (a layer of paint) is without flash and the bottom is with flash (I have painted two coats)! It is so lovley anyway, and I’m really happy with my purchase:) It comes from OPI Swiss collection.

Har du problem med Acne?

Har du problem med Acne?

Jag har aldrig haft större problem med acne så tidigare när jag fick ett mail med frågor om acne så kände jag att det var utanför mitt område. Jag fick ingen större förklaring till hur stora problemen var i mailet heller så jag visste inte om vi snackade om 3 finnar då och då eller om acne. Men..jag hänvisade henne bland annat till Beauty by Tanci då hon använt sig av produkter från Karin Herzog och fått sjukt bra resultat! Jag själv trodde knappt mina ögon när jag såg före/efter bilden!  Ni kan läsa på hennes blogg om vilka produkter hon använde samt hur ofta och i det här inlägget så ser ni en före/efter bild.

Recension: Essentials 3 in 1 Cleanser & Moisturising Day Cream från Oriflame.

Recension: Essentials 3 in 1 Cleanser & Moisturising Day Cream från Oriflame.

Om produkten: 3-in-1 makeuprengöring med E-vitamin och extrakt av blåklint. Tar bort makeup samt stärker och återfuktar din hy i ett enda steg. Använd varje morgon och kväll. Applicera med bomullspad lätt över ansikte och hals.

Min åsikt: Först och främst så vill jag påpeka att jag har blandhy! Att applicera denna på en bomullspad är slöseri på både bomullspads och produkt. Ta en klick i handen o gnugga in i hela ansiktet istället annars får ni gå cirka 4 varv i hela ansiktet med bomullspads. I alla fall jag och det gäller även när jag har lagt en vardags makeup! Eftersom jag var lite osäker på om denna verkligen tog bort allt smink så har jag även använt en toner från Lumene efteråt och varje gång så har jag fått sminkrester på bomullspaden. Och då tycker jag ändå att jag använt 3 in 1 cleansern så pass mycket att jag borde vara helt ren! Så jag tycker inte den rengör tillräckligt bra för mig som sminkar mig nästan dagligen i alla fall. Den känns väldigt behaglig för huden och jag känner inte alls att huden blir torr efter att jag använt denna, ingen stramande känsla utan den känns väldigt behaglig så den mjukgör huden efteråt måste jag säga. Men synd nog så upplever jag att den rengör lite för dåligt då den både ska ”cleanses and tones” men ändå så får jag upp sminkrester om jag går efter med en toner från lumene. Kostar 115kr för 150  ml hos Oriflame.

Om produkten: En snabbt absorberande dagcreme som återfuktar med vårdande enbärsolja och E-vitamin. Huden blir len, följsam och frisk. För alla hudtyper. (vet inte varför det står för very dry skin på bilden? På min står det för alla hudtyper)

Min åsikt: Denna har jag inget ont att säga om förutom att jag inte gillar förpackningen då den är lite ohygienisk så använd gärna en spatel när ni ska ta av produkten så ni slipper få bakterier i burken. Behaglig doft, återfuktar riktigt bra och glider lätt in i huden. Väldigt dryg så man behöver inte alls speciellt mycket produkt för ansiktet! Riktigt bra budget dagkräm tycker jag minsann! Kostar 115kr styck för 75ml hos Oriflame.

Bilderna kommer från Oriflame.

(båda produkterna har jag fått i en goodiebag)

Make Up Store Spring 2011 look: Pixel

Make Up Store Spring 2011 look: Pixel

Vad otroligt svårt det var att hitta information om Make up stores vårkollektion Pixel! Har dom inte skickat ut pressbilder ännu? Hos Nina hittade jag i alla fall lite som ser ut att vara information och bilder om Pixel.

Från vänster till höger på ninas hand så har hon målat: Eyedust pots in Hectic and Dreamlike, Microshadow in Beautiful Morning and Fade.

Vill ni se bilder på hur glosset ”Twin” ser ut på så visar Nina det i sin blogg, jag är dock inte ett dugg imponerad av glosset då e.l.f redan säljer likande ”dubbeltuber” och genomskinliga gloss är inget jag ropar halleluja över ;) Hon visar även upp tre nagellack som jag antar kommer ingå i kollektionen. Kul att få se lite swatches! Ser ni någon favorit redan nu? Kollektionen kommer släppas i Mars 2011 och jag väntar med spänning på att få se mer av denna kollektion!

Alla bilder och information kommer från Ninas blogg.

Ska börja testa: L’oreal Infallible long lasting perfecting foundation.

Ska börja testa: L’oreal Infallible long lasting perfecting foundation.

Idag köpte jag en ny foundation eftersom min favorit från Isadora är inne på sin sista vers och min foundation från Max Factor Xperience har jag lyckats lägga på något bra ställe så jag inte hittar igen den :( Jag stod i valet och kvalet om jag skulle köpa en ny Isadora High preformance eller om jag skulle testa en annan foundation…eftersom jag försöker driva en skönhetsblogg så tänkte jag testa en foundation från L’oreal denna gången nämligen Infallible long lasting perfecting foundation. Gillar jag den inte kan jag alltid köpa High Preformance från Isadora sen ;)

Denna från loreal låter i alla fall jättebra ”på pappret”:

Tack vare sina antitrötthetspigment är Infallible Foundation den första foundation från L’Oreal Paris som motstår trötthetstecknen, samtidigt som den håller i upp till 16 timmar. Perfekt resultat med Infallible Foundation: Hindrar ojämnheter och mörka ringar från att synas, Behåller hudens pigghet och lyster, Dämpar glansigheten och Naturlig konsistens som inte lämnar några kanter.

Ska bli intressant att testa denna! Jag köpte min på Konsum för 159kr och jag köpte nyansen 120 Vanille. Orkade inte riktigt stå och testa ut foundationen lika grundligt som jag brukar så vi får se om nyansen passar mig! (jag var hungrig när jag höll på..haha!)

Look of Love.

Look of Love.

Nu hittar man Too Faced senaste kollektion ”Look of love” hos eleven.se! Too Faced romantic Eye kit, Too Faced Glamour Dust Glitter Pigment, Too Faced Eye Shadow Insurence Glitter Glue och Too Faced look of love make-up bag är produkter jag gärna testat! Too Faced Eye Shadow Insurence Glitter Glue står det så här om hos eleven: ”Denna är särskilt anpassad för att ”låsa fast” glitter och förbättrar dess reflekterande kvalitet. En färglös kräm utformad för att hålla löst glitter, pigment och skimmer på plats. Glittret sitter fast så länge du vill.” Visst låter det som något varje makeupartist borde ha? Jag kommer troligtvis inte köpa hem något från denna kollektionen nu då min ekonomi inte tillåter det. Är det någon som testat någon av produkterna så posta gärna länkar till swatches/åsikter etc bland kommentarerna!

Ni hittar kollektionen HÄR.

Tack till er som tog sig tid! <3

Tack till er som tog sig tid! <3

Tack till er som röstade på mig i tävlingen som jag tjatat om ;) Jag tror dock inte jag går som vinnare ur ”striden” denna gång utan tror faktiskt priset kommer knipas av Brownsugar :) Vi får se den 12:e om magkänslan är rätt men jag är ganska så säker faktiskt :)

Tack till alla er som röstade! <3

Idag har jag fått en liten dröm uppfylld! :)

Idag har jag fått en liten dröm uppfylld! :)

Idag har jag fått min lilla dröm om att få se en isbjörn uppfylld! :) Med massa barn med oss så var det nog ändå jag som tyckte det var roligast ;) Det här är Wilbur och han bor i Orsa björnpark :) Tänk vad häftigt att få sen en sån härute i det fria? Jag får nog dock nöja mig med att se dom i orsa, men ändå ;) Loved it! Som ett barn på julafton! :)

Nu ska jag och hjärtat iväg på en liten roadtrip, hemma imorgon igen! :)

Viva la diva – neon eyes in purple.

Viva la diva – neon eyes in purple.

För några dagar sedan så testa jag denna ”neon eyes” från viva la diva som jag köpt på rea för 33kr. Jag gillar verkligen färgen på denna men jag fick lov använda eyeprimer under (den hade trillat bort på tre röda annars) samt att jag fick lov trycka på all färg och sedan sudda ut kanterna med en vanlig ögonskuggpensel. Dumt av mig att inte ta kort på själva applicatorn inser jag ju nu men den är formad som en trekant kan man säga i något mjukt material. Så i och med att jag fick lov trycka dit färgen för att få styrkan som på bilden så trillade det ganska mycket skugga, men det var enkelt att bara sopa bort det med en puderborste! Jag gillar färgen som tusan men applicatorn var inte min favorit, lite ovan kanske.

Mina nagelband behöver verkligen mjukas upp!

Mina nagelband behöver verkligen mjukas upp!

Sist jag la min beställning från kicks så spontanköpte jag lite myrrolja i syfte att ha till mina trasiga nagelband. Köpte den lilla flaskan på 5ml för enbart 25kr, jag kände att 25kr kan jag slänga ut på lite olja ;) Jag lägger ju upp väldigt mycket kort på naglarna så måste försöka få dom i lite bättre skick ;) Jag kommer dock inte använda denna på själva nageln för där håller jag just nu på att testa Isadoras Second Nail (än så länge supernöjd!) Denna myrrolja är ju egentligen till naglarna och nagelbanden men jag kommer alltså bara massera in produkten på nagelbanden och se om dom ser lite bättre ut efter ett tag. Hade tänkt massera in produkten vid läggdags men har såklart glömt den på övervåningen och nu är jag för lat för att hämta den ;) Så jag får börja med att testa denna produkten en annan kväll ;)

Någon som testat denna myrrolja från depend? Vad tyckte ni?

Isadora Graffiti Nail vs. depend Cracked effect!

Isadora Graffiti Nail vs. depend Cracked effect!

Isadora Graffiti Nail Top har jag testat ett flertal gånger (bland annat här) och varit jättenöjd med så nu var det Depend Cracked Effect som fick ge sig upp till bevis!

Försöket började först enbart med pekfinger och långfinger. På pekfingret har jag Isadoras Grafitti Top Nail över ett rött lack från Depend, lack nummer 4 på översta bilden. På Mitt långfinger har jag Depends röda cracked effect lack över ett Svart lack från Claudia, lack nummer 5 på översta bilden. Som ni ser så pallade inte lacket från Claudia trycket öht att få cracked effekt över sig, det löstes upp helst och hållet nästan!

Med tanke på att försöket blev misslyckat så målade jag sedan ringfingret med Jaded från Isadora, Lillfingret med gold sparkles från Isadora och ett svart lack från Lumene på tummen och sedan det röda Depend Cracked effekt över! Det röda cracked effect fungerade mycket bättre över lacket från Lumene än Claudia, helt klart! Dock ser ju det röd/svarta tusen gånger bättre ut om man har ett rött lack under och ett svart över som jag gjorde på pekfingret med Depend under och Isadora Graffiti Top Nail över. Annars tycker jag att det röda från Cracked effect blev riktigt fint över Gold Sparkles från Isadora! Jag tycker det känns som detta röda lack cracked effect gör sig bäst över lite ljusare lack!

Borstarna på dessa två lack är väldigt olika storleksmässigt! Den från Isadora är helt klart bredare då deras Graffiti Nail Top Coat har deras ”wide brush” vilket jag tycker förenklar appliceringen med tanke på att torkningstiden går ganska snabbt! Jag älskar denna borste så här går tyvärr Depend Cracked Effect bet enligt mig om man ska titta på borsten! Depends lack innehåller 5ml och kostar 39kr styck medan det från Isadora innehåller 6ml och kostar 69kr styck.

Anledningen att jag köpte det röda från Cracked effekt är för att jag kände att en röd nyans fattades i Isadoras Graffiti Nail serie och jag ville gärna testa och se om det var stor skillnad på dessa lack. Jag tycker inte skillnaden är jättestor men skulle jag investera i ett nytt krakileringslack så hade jag troligtvis valt ett från Isadora då jag föredrar borsten man applicerar med från dom tusen gånger mer än den lilla på Cracked effect.